Zadali jste špatně Vaše přihlašovací údaje! OK Nová registrace Zapomněl/a jste heslo?

Aprilia zdvojnásobuje svůj triumf jako mistr světa značek

WSBK LOSAIL (Qatar)

• - SYLVAIN GUINTOLI JE MISTR SVĚTA SBK 2014 NA APRILII RSV4
  • - CELKEM JIŽ 54 SVĚTOVÝCH TITULŮ PRO APRILII A 104 PRO PIAGGIO GROUP

Losail (Katar), 2 listopadu 2014 - triumf a dvojité vítezství v mistrovství světa, jen těžko představitelné ještě před několika závody letošního ročníku WSBK. Na trati Losail v Kataru Sylvain Guintoli dokončil svůj comeback, který vejde do historie Superbiků, a se dvěma brilantními a nespornými výhrami ve dvou nočních závodech na okruhu v poušti nakonec předstihl Toma Sykese a získal poprvé ve své dlouhé kariéře titul mistra světa.

Dvojnásobná oslava pro Aprilii, která získala titul mezi výrobci již třetí rok po sobě, a znovu tak potvrzuje nespornou technickou převahu RSV4, italského superbiku, který jasně dominuje v šampionátu produkčních strojů již od roku 2009 ziskem celkem 7 světových titulů (3x jezdec a 4x výrobce). Je to již třetí kombinace titulů jezdce i značky v jednom roce po obdobných dvojitých titulech v letech 2010 a 2012 s Maxem Biaggim.

Roberto Colaninno
, předseda představenstva a generální ředitel společnosti Piaggio Group, (jejíž součástí je Aprilia od roku 2005) komentoval dosažené úspěchy takto:

"Jsem velmi hrdý, protože Aprilia jako zcela italská značka letos opět dominuje v motorsportu na globální úrovni. Bylo to až do konce obtížné mistrovství, které se zdálo být ztraceno, ale nakonec náš tým dokázal zvítězit a proto výsledek, kterého jsme dnes dosáhli
se dvěma světovými tituly, je opravdu výjimečný. Blahopřeji  Sylvainu Guintolimu - jednoduše mimořádné. Romano Albesiano odvedl velmi dobrou práci. Spolu se svým týmem prokázal svou schopnost nejen navrhovat velké motocykly do sériové výroby (Albesiano je hlavním inženýrem projektu sériové RSV4), ale i k úspěšnému splnění náročné výzvy na poli sportovního managementu. Od svého návratu do SBK v roce 2009 Aprilia vyhrála sedm titulů mistrovství světa v šesti letech. Letošní dva tituly přinášejí odměnu technologické inovaci a dovednostem Piaggio Group, které opět dominují navzdory faktu, že naši soupeři jsou každým rokem lepší a lepší.

Není náhodou, že za pouhých posledních deset let jsme viděli Aprilii vyhrát 28 ze svých 54 celkových světových titulů a Piaggio Group získala celkem 32 titulů za stejné období. Teď nás čeká nová výzva v MotoGP, kam vstupujeme s ročním předstihem oproti původním plánům. Do prémiového šampionátu vstoupíme se stejným úsilím, které jsme měli vždy: s nadšením, touhou učit se a růst a s povědomím o našich schopnostech a našem dědictví jako skvělé italské značky."

Noční závody v Losail byly vyvrcholením comebacku, který se zdál již nemožným. Po americkém víkendu v Laguna Seca měl Tom Sykes (Kawasaki) náskok před Guintolim již 44 bodů, obrovský rozdíl jen tři víkendy a 6 závodů do konce. Od té doby ale RSV4 a jeho jezdci jednoznačně dominovali. V Jerezu a Magny-Cours Aprilia jasně triumfovala, když třikrát vyhrála s Melandrim (Guintoli vždy druhý) a jednou s Guintolim (Melandri druhý). Tyto výsledky přinesly mimořádně významné body, které Aprilii umožnily předstihnout Kawasaki v hodnocení značek a Guintoli tak ztrácel před posledním víkendem v Kataru na Sykese pouhých 12 bodů.

Neuvěřitelný comeback Sylvaina Guintoliho pro zisk titulu  mistra světa začal vítězstvím v 1.závodě: dobrý start z druhé řady znamenal čtvrté místo již v prvním kole, Guintoli pak postupně předjel v 5.kole Sykese, v 9.kole Reu a nakonec 5 kol před cílem dosavadního lídra Baze. Vítězstvím snížil ztrátu na Sykese na pouhé 3 body. Strategie do druhého závodu byla jednoduchá: vítěz bere vše. Sylvain se ujal vedení již v pátém kole a od tohoto okamžiku jel jednoznačně za svým životním úspěchem. Nakonec Guintoli získal 416 bodů proti 410 Sykese. Marco Melandri, dominátor v posledních závodech, skončil v Kataru na osmém a čtvrtém místě, když celý víkend čelil problémům s přilnavostí pneumatik, které nebyl schopen vyřešit.

První titul v kariéře začal pro Sylvaina Guintoliho během posledních dvou sezón. Po sezóně 2013, v níž bojoval také o celkové vítězství až do série zranění ramene, francouzský jezdec využil svých zkušeností s RSV4 v letošním roce. Konzistentní, rychlý a odhodlaný, Sylvain prošel sezónou až k neuvěřitelnému vítězství v posledním závodě. Pod vedením Romana Albesiana, obratně využívajícího každou příležitost a své rozsáhlé zkušenosti v závodním světě, se stal Sylvain Guintoli teprve druhým Francouzem (po Raymondu Roche v roce 1990), který vyhrál titul mistra světa produkčních motocyklů.

První dojmy Sylvaina Guintoliho
, mistra světa superbiků 2014 na Aprilii:
Pocity právě teď jsou skutečně neuvěřitelné. Dnes byl velký den, dva fantastické závody, kdy jsem se cítil silnější, než kdykoliv dříve v mém životě. Byl jsem schopen jet rychle, bez problémů a rychlé časy na kolo přicházely snadno. Přichod k Aprilii v loňském roce byla skvělá příležitost pro mě a před svým zraněním jsem byl již loni ve hře o šampionát, takže ztráta titulu díky zranění byla loni velkým zklamáním.

V letošním jsem byl skvěle fyzicky připraven a tak jsem byl schopen být konzistentní a demonstrovat náš potenciál. Ve vítězství jsem opravdu začal věřit až po Magny-Cours, ve skutečnosti jsem si byl ale před posledním víkendem vcelků jistý: byli jsme rychlí, cítil jsem se dobře a můj tým mi poskytl velkou podporu. Dnes jsem ukázal, že jsem nejrychlejší na trati. Vyhrát titul o 6 bodů je symbolické, ale je to hlavně pro mě nesmírně důležité vzhledem k nedávným polemikám ohledně týmových strategií.

Chci poděkovat hodně lidem, počínaje rodinou, která mi poskytla stabilitu a důvěru v posledních měsících, kdy jem čelil velkému tlaku. Jsem vděčný Aprilii, protože mi poskytli dle mého názoru vůbec nejlepší motocykl, s jakým jsem kdy ve svém životě závodil, a tým, který se stal mojí druhou rodinou".